samochód na wakacje

Wynajem samochodu na wakacje – o czym pamiętać?

Wielkimi krokami zbliżają się wakacje. To czas wyjazdów i podróżowania po kraju, ale nie tylko. Nie wszyscy jednak mogą wybrać się na urlop własnym autem. Zwykła, mała osobówka nie pomieści bagaży, które musi wziąć ze sobą czteroosobowa rodzina na dwa tygodnie wczasów. W takiej sytuacji najprościej jest wynająć auto. O czym trzeba pamiętać?

Najważniejsza jest wielkość auta

Pierwszą rzeczą jest sprawdzenie, czy w wybranym przez nas terminie będzie dostępne auto o zadowalającej wielkości. Jaki to rozmiar? To zależy od naszych potrzeb. Musimy wybrać samochód, w którym swobodnie zmieszczą się wszyscy uczestnicy wyjazdu oraz ich bagaże. Musisz samodzielnie określić i zdefiniować własne potrzeby, bo pracownik wypożyczalni sam nie będzie w stanie stwierdzić, ile miejsca potrzebujesz. Jeśli z kolei nie zamierzasz wynajmować noclegu na miejscu docelowym, to musisz poszukać samochodu, który umożliwi Ci spanie w nim. Niektóre wypożyczalnie mają w swojej ofercie kampery albo busy dostosowane do tego, by w nich nocować.

Wyjazd za granicę – zaplanuj każdy szczegół

Jeśli planujesz wyjechać samochodem za granicę, powinieneś upewnić się, że jest to dozwolone. Nie wszystkie wypożyczalnie zgadzają się na to, by ich własność opuszczała kraj. Jadąc za granicę, uprzedź o tym osobę wynajmującą auto. Pamiętaj, że w każdym samochodzie jest zamontowany nadajnik GPS, który rejestruje trasę i zawsze pozwala wypożyczalni zlokalizować auto. Jeśli wbrew zapisom umowy wyjedziesz nim za granicę – możesz mieć kłopoty. Lepiej będzie, więc jeśli po prostu się upewnisz i zapytasz pracownika wypożyczalni.

Pamiętaj o ubezpieczeniu samochodu

Koniecznie sprawdź też, jak wygląda sprawa ubezpieczenia auta. Czy musisz wykupić jakiś dodatkowy pakiet? Niektóre wypożyczalnie go wymagają, ale nie jest to reguła. W przypadku dłuższego wyjazdu warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie dla podróżnych, które okazać się przydatne w razie wypadku. Jeśli masz wątpliwości, to możesz też poprosić o informacje na temat tego, co obejmuje ubezpieczenie wypożyczanego samochodu. Czy zawiera ono uszkodzenia? Wypadki? Kradzież? Koniecznie się dowiedz, bo dla własnego bezpieczeństwa taka informacja jest cenna.

Wakacje dobiegły końca – zasady zwrotu samochodu

Zapytaj też o to, jak możesz oddać auto. Czy możesz je zwrócić tylko w punkcie, w którym je pożyczyłeś? Jeśli podmiotem, który pożyczył Ci pojazd, jest wypożyczalnia samochodów Poznań, to zapytaj, czy auto możesz oddać wyłącznie w tym samym miejscu. W niektórych przypadkach opłaca się je oddać w mieście docelowym i ponownie pożyczyć przed powrotem. Nie zawsze jest to możliwe, ale takie rozwiązanie może być bardzo korzystne dla wynajmującego. Jeśli jedziesz na urlop i całe dwa tygodnie zamierzasz spędzić, nie ruszając się z miejsca i samochód nie będzie Ci potrzebny – to go zwróć. Ktoś inny będzie mógł z niego skorzystać, a Ty pożyczysz auto dopiero na powrót do domu. Dzięki temu możesz sporo zaoszczędzić, a przy okazji nie będziesz musiał przejmować się parkowaniem samochodu pod pensjonatem, czy hotelem.

Kto może kierować wypożyczonym samochodem?

Musisz też upewnić się, kto właściwie może kierować autem. W niektórych umowach uwzględniona się, że samochód może prowadzić tylko osoba, która go wynajęła. Zgodnie z taką klauzulą nie ma możliwości, by ktoś inny zasiadł za kierownicą. Kierowcy nie mogą się zamieniać w czasie jazdy. Nie jest to jednak sztywny warunek. Są wypożyczalnie, które interesują dane wyłącznie osoby wypożyczającej pojazd, ale już nie to, komu go udostępni. Jeśli, więc jedziesz na wczasy grupą znajomych lub rodziną, w której więcej osób ma prawo jazdy, to, kto może prowadzić, jest bardzo ważne.

covid wypożyczalnia samochodów Poznań
Środki ostrożności w czasie pandemii koronawirusa
Poprzedni post
easymotion-lotnisko
Jak działa podstawienie samochodu na lotnisko?
Następny post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *