Wynajem krótkoterminowy – zalety

Na świecie już od ładnych kilku lat można zauważyć trend, by coraz więcej rzeczy wypożyczać, zamiast je kupować. Dotyczy to nie tylko samochodów, narzędzi, ale nawet mebli. Jednak jeszcze do niedawna w Polsce wynajem samochodów, zwłaszcza ten krótkoterminowy, był mało popularny. Polacy korzystali z niego niemal wyłącznie podczas wakacji poza granicami Polski. W ostatnich latach to się jednak coraz bardziej zmienia także na rodzimym rynku, a wypożyczalnia samochodów przestała być miejscem odwiedzanym jedynie przez zagranicznych turystów.

Wynajem krótkoterminowy a leasing?

Leasing jest w Polsce bardzo popularną formą wynajmu samochodów. Jednak taką umowę podpisuje się na kilka lat, trzeba też dbać o odpowiednie serwisowanie samochodu, płacić ubezpieczenie, ponosić koszty rutynowych napraw, zupełnie tak samo, jakby się było właścicielem takiego auta. Ma jednak taką zaletę, że można sobie wybrać nie tylko model samochodu, ale nawet kolor czy wyposażenie.

Zupełnie inaczej jest w przypadku wynajmu krótkoterminowego. Jest to wypożyczenie samochodu na okres nie dłuższy niż 30 dni, ale może on trwać tylko 1 dzień. Najczęściej samochód wypożycza się od kilku do kilkunastu dni, ale istnieją też przypadki, gdy wypożyczalnia samochodów godzi się na wynajem samochodu na zaledwie kilka godzin.

Podczas krótkoterminowego najmy samochodu najemca podpisuje umowę z wypożyczalnią. Dokument ten zawiera informacje o tym jaki samochód, gdzie i na jaki czas zostanie udostępniony najemcy, oraz ile wynosi cena za taką usługę. Zwykle najemca otrzymuje auto z pełnym bakiem i w takim stanie powinien go zwrócić.

Kiedy warto postawić na krótkoterminowy najem samochodu?

Wbrew pozorom jest wiele sytuacji, kiedy to właśnie warto skorzystać z usług wypożyczalni samochodów. Najczęściej myśli się o niej podczas dalekich wyjazdów, zwłaszcza jeśli do miejsca docelowego lecimy samolotem. Jednak takich sytuacji jest o wiele więcej, najem krótkoterminowy może być m.in. ratunkiem we wszystkich awaryjnych sytuacjach, takich jak np. awaria samochodu.

Rozwiązanie tego typu wynajmu może być także bardzo wygodne, gdy mieszkamy w dużym mieście i na co dzień przemieszczamy się głównie komunikacją publiczną. W takich sytuacji okazjonalne wypożyczanie samochodu na wakacje, czy weekendowe wyjazdy, może być tańsze niż posiadanie własnego samochodu i opłacanie tych wszystkich ubezpieczeń i miejsc parkingowych. Jest to również wygodna opcja, gdy na co dzień poruszamy się ekonomicznym miejskim autem, a na wyjazd na wakacje wolelibyśmy wybrać coś z większym bagażnikiem.

Wypożyczalnia samochodów – zalety korzystania z usługi najmu krótkoterminowego

Najem krótkoterminowy samochodu to przede wszystkim większa elastyczność, możliwość posiadania dokładnie takiego auta, jakie w danym momencie jest nam potrzebne, i tylko w tym czasie, w którym jest ono potrzebne. Korzystanie z wypożyczalni samochodów ma też szereg innych zalet:

  • nie trzeba pamiętać o przeglądach czy kończącym się ubezpieczeniu – tego typu obowiązki w całości spoczywają po stronie wypożyczalni;
  • samochody w wypożyczalniach są zwykle stosunkowo nowe i mają bogate wyposażenie – są zadbane i w dobrym stanie technicznym;
  • w razie potrzeby wypożyczalnia samochodów podstawi nam wybrany samochód o odpowiedniej porze, zwykle pod dowolnie wskazany adres;
  • taka sama elastyczność jak w przypadku poruszania się własnym samochodem – wiele wypożyczalni wynajmuje samochody całkowicie bez limitu kilometrów;
  • w przypadku awarii samochodu na wypożyczalni ciąży obowiązek podstawienia nam samochodu zastępczego;
  • jeżeli potrzebujemy samochód tylko okazjonalnie, to wynajem krótkoterminowy często wychodzi o wiele taniej niż posiadanie własnego samochodu.
Peugeot 208 GT Line wnętrze
O czym należy pamiętać przy zakupie samochodu?
Poprzedni post
Zasady bezpieczeństwa w czasie pandemii w naszej wypożyczalni aut
Następny post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *