Peugeot 208 GT Line wnętrze

O czym należy pamiętać przy zakupie samochodu?

Zakup samochodu powinien być dobrze przemyślany, jeśli nie chcemy skończyć z przysłowiowym kotem w worku. O pomyłkę niestety nietrudno, dlatego warto się dobrze przygotować i pamiętać o zwróceniu uwagi na kilka istotnych kwestii przed sfinalizowaniem transakcji. Znaczenie ma nie tylko dokładne sprawdzenie rzeczywistego stanu technicznego pojazdu, ale też zajęcie się odpowiednimi formalnościami. Dużo łatwiej będzie oczywiście kupić nowe auto, prosto z salonu. Większą ostrożność trzeba zachować przy zakupie używanego pojazdu.

Co należy mieć na uwadze, kupując używane auto?

Kupno auta używanego zawsze obarczone jest mniejszym lub większym ryzykiem, dlatego w celu zminimalizowania go, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Nie można kupować samochodu zbyt pochopnie, ale dać sobie czas i sprawdzić dokładnie jego stan techniczny, aby uniknąć nieprzyjemności w przyszłości. Jeśli nie jesteśmy w stanie dokonać właściwej oceny samodzielnie, warto zabrać ze sobą kogoś, kto się na tym zna lub po prostu udać się do stacji diagnostycznej. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie pochodzenia auta. Zasada jest taka, że im więcej właścicieli miało, tym gorzej. Najlepszym rozwiązaniem byłoby kupienie pojazdu od jego pierwszego użytkownika, który korzysta z niego od nowości. Kolejną kwestią będzie bezwypadkowość auta, co można wywnioskować na podstawie badania powłoki lakierniczej i historii serwisowej pojazdu.

Dalej możemy przejść do sprawdzenia stanu technicznego samochodu, gdzie najbezpieczniej byłoby po prostu zrobić przegląd w renomowanym serwisie, niestety na swój koszt. Liczy się oczywiście też stan wizualny auta, na co trzeba przeznaczyć trochę czasu – oglądając je dokładnie z każdej strony. Naszej uwadze nie mogą umknąć żadne przetarcia, rysy, ogniska rdzy i ślady napraw. Obecność odprysków i szpachli powinna dać do myślenia. Mając już obejrzany samochód z zewnątrz, przychodzi czas na zapoznanie się ze stanem jego wnętrza. Jeśli jest ono nadmiernie zużyte, wskazuje to na niedbałość ze strony właściciela, co może być mocno powiązane też ze stanem technicznym. Przyjrzeć się powinno wyglądowi foteli, kierownicy, okładziny na pedałach i gałce zmiany biegów. Im auto ma większy przebieg, tym więcej będzie widocznych śladów użytkowania.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas zakupu samochodów?

Jeśli nie mamy wiedzy, ocenę stanu elementów pod maską i podwozia należy powierzyć specjaliście. Podejrzenia powinien wzbudzić dokładnie wyczyszczony silnik, co jest nierzadko praktykowanym zabiegiem przez sprzedawców i to nie bez powodu. Na uwadze powinno się mieć także przebieg auta, wersję wyposażenia i konfigurację. Z formalności podstawą jest umowa kupna/sprzedaży, w której należy zawrzeć wszystkie niezbędne zapisy. Przy sprowadzonym aucie za granicy trzeba sprawdzić jego legalność. Od dnia zakupu nowy właściciel ma dwa tygodnie na uiszczenie stosownego podatku (2 procent wartości pojazdu) i 30 dni na jego rejestrację. W dniu zarejestrowania trzeba też wykupić ubezpieczenie OC.

Zakup auta to nie jedyna możliwość. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wynajem pojazdów. Takie rozwiązanie sprawdza się idealnie, jeśli mamy ograniczony budżet, potrzebujemy auta tylko tymczasowo, nie chcemy ponosić stałych kosztów utrzymania samochodu czy po prostu pragniemy poprowadzić wymarzony model jakiejś luksusowej/sportowej marki. W tego typu przypadkach najkorzystniejszym wyborem okazuje się wypożyczalnia auta, gdzie czeka na klientów bogata i zróżnicowana oferta. Oferowane auta są w pełni sprawne, przygotowane do bezpiecznej i komfortowej jazdy, dostępne od ręki. Jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy.

Jak przygotować samochód do zimy?
Poprzedni post
Wynajem krótkoterminowy – zalety
Następny post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *