Kompendium wiedzy dla nowicjuszy – najważniejsze informacje

Wynajem samochodów to oferta skierowana dla osób, które szukają pojazdu na określony czas – na kilka dni, np. na weekendowe wyjazdy lub na kilka godzin. Krótkoterminowy wynajem ma liczne zalety, warto jednak wiedzieć, na czym dokładnie polega i poznać istotne kwestie związane z tym zagadnieniem, zwłaszcza jeśli decydujemy się na wynajem po raz pierwszy.

Kto powinien skorzystać z wypożyczalni samochodów?

Usługi wypożyczalni skierowane są do osób, które chcą szybko i na wysokim poziomie wynająć samochód, dokonując rezerwacji w wygodny dla siebie sposób, np. przez Internet, telefonicznie i bez zbędnych formalności. Auta, które oferują dobre wypożyczalnie, są nie tylko bezpieczne i odpowiednio wyposażone, ale też nowe, co ma znaczenie dla osób zwracających uwagę na jakość pojazdów, którymi się poruszają. Na rynku można znaleźć oferty firm w zakresie nowych samochodów, z których najstarsze to zaledwie kilkuletnie modele, bogato wyposażone i spełniające standardy nawet najbardziej wymagających klientów.

Najistotniejsze regulacje związane z wynajmem samochodów

Wynajem aut związany jest z licznymi regulacjami, które różnią się w zależności od firmy lub kraju. Najważniejsze jest, aby pojazd zwrócić w takim stanie, w jakim został wypożyczony i we wskazanym w umowie terminie. Nie powinno się ponadto przekraczać ograniczeń w zakresie przebiegu, ponieważ może to spowodować dodatkowe koszty. Z uwagi na kwestie związane z ubezpieczeniem część firm ustala np. maksymalny wiek samochodów. Na rynku można znaleźć dobre firmy, które oferują tylko nowe i kilkuletnie auta, w tym również te w wersji sportowej. Jeśli chodzi o wiek osoby, która decyduje się skorzystać z oferty wypożyczalni, jest to także zróżnicowana kwestia i zależy od indywidualnych ustaleń firm.

W praktyce zdarza się, że minimalny wiek na wynajem może wynosić nawet 25 lat w przypadku klienta, co jest charakterystyczne dla krajów w których minimalny wiek ustawowy dający możliwość posiadania prawa jazdy jest niższy niż w Polsce i wynosi np. 15, 16 lub 17 lat. Często kierowcy w wieku poniżej 25. roku życia są też zobowiązani do ponoszenia wyższych kosztów wynajmu samochodu, co stanowi indywidualną praktykę wypożyczalni.

Wynajem samochodu a posiadane przez klienta uprawnień

Niezależnie od kraju i cech indywidualnych, jakie reprezentują firmy w każdej sytuacji, by móc wynająć samochód, konieczne jest dysponowanie ważnym i aktualnym prawem jazdy. W niektórych państwach wymagane jest ponadto posiadanie międzynarodowego zezwolenia na jazdę – IDP. Wiele wypożyczalni wymaga również od klientów użycia karty kredytowej w celu możliwości naliczenia opłaty na wypadek np. usterki lub zniszczenia auta. Stanowi to formę zabezpieczenia i odnosi się ponadto do sytuacji związanych z koniecznością zwrotu opłaty drogowej, mandatu za np. przekroczoną prędkość, kary za korzystanie z samochodu lub skutku braku paliwa.

Zamiast karty kredytowej czasami przyjmowany jest depozyt finansowy. Zdarza się również, że klient ma możliwość wpłacenia kaucji kartą debetową, często w połączeniu z dowodem biletu podróżnego w obie strony, np. biletu lotniczego.

Wynajem samochodów a przekraczanie granicy i opcja dodatkowego kierowcy

W sytuacji, kiedy chcemy wypożyczonym samochodem przekroczyć granicę, warto sprawdzić, czy firma, z której oferty korzystamy, pozwala na taką możliwość i czy wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Warto też zapoznać się z dokładnymi warunkami w przypadku tego typu sytuacji.
Kolejna kwestia to możliwość zdecydowania się na dodatkowego kierowcę, co na ogół wypożyczalnie oferują w głównej cenie wynajmu auta. To rozwiązanie dla osób, które chcą mieć zmiennika za kierownicą, jednak pociągające za sobą dodatkowe koszty.

Peugeot 208 GT Line wypożyczalnia samochodów Poznań
Peugeot 208 GT Line – Prezentacja auta
Poprzedni post
audi a6 wynajem poznań
Audi A6 TDi S-line – nowe auto w EasyMotion!
Następny post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *