Wynajem samochodów to oferta skierowana dla osób, które szukają pojazdu na określony czas – na kilka dni, np. na weekendowe wyjazdy lub na kilka godzin. Krótkoterminowy wynajem ma liczne zalety, warto jednak wiedzieć, na czym dokładnie polega i poznać istotne kwestie związane z tym zagadnieniem, zwłaszcza jeśli decydujemy się na wynajem po raz pierwszy.
Kto powinien skorzystać z wypożyczalni samochodów?
Usługi wypożyczalni skierowane są do osób, które chcą szybko i na wysokim poziomie wynająć samochód, dokonując rezerwacji w wygodny dla siebie sposób, np. przez Internet, telefonicznie i bez zbędnych formalności. Auta, które oferują dobre wypożyczalnie, są nie tylko bezpieczne i odpowiednio wyposażone, ale też nowe, co ma znaczenie dla osób zwracających uwagę na jakość pojazdów, którymi się poruszają. Na rynku można znaleźć oferty firm w zakresie nowych samochodów, z których najstarsze to zaledwie kilkuletnie modele, bogato wyposażone i spełniające standardy nawet najbardziej wymagających klientów.
Najistotniejsze regulacje związane z wynajmem samochodów
Wynajem aut związany jest z licznymi regulacjami, które różnią się w zależności od firmy lub kraju. Najważniejsze jest, aby pojazd zwrócić w takim stanie, w jakim został wypożyczony i we wskazanym w umowie terminie. Nie powinno się ponadto przekraczać ograniczeń w zakresie przebiegu, ponieważ może to spowodować dodatkowe koszty. Z uwagi na kwestie związane z ubezpieczeniem część firm ustala np. maksymalny wiek samochodów. Na rynku można znaleźć dobre firmy, które oferują tylko nowe i kilkuletnie auta, w tym również te w wersji sportowej. Jeśli chodzi o wiek osoby, która decyduje się skorzystać z oferty wypożyczalni, jest to także zróżnicowana kwestia i zależy od indywidualnych ustaleń firm.
W praktyce zdarza się, że minimalny wiek na wynajem może wynosić nawet 25 lat w przypadku klienta, co jest charakterystyczne dla krajów w których minimalny wiek ustawowy dający możliwość posiadania prawa jazdy jest niższy niż w Polsce i wynosi np. 15, 16 lub 17 lat. Często kierowcy w wieku poniżej 25. roku życia są też zobowiązani do ponoszenia wyższych kosztów wynajmu samochodu, co stanowi indywidualną praktykę wypożyczalni.
Wynajem samochodu a posiadane przez klienta uprawnień
Niezależnie od kraju i cech indywidualnych, jakie reprezentują firmy w każdej sytuacji, by móc wynająć samochód, konieczne jest dysponowanie ważnym i aktualnym prawem jazdy. W niektórych państwach wymagane jest ponadto posiadanie międzynarodowego zezwolenia na jazdę – IDP. Wiele wypożyczalni wymaga również od klientów użycia karty kredytowej w celu możliwości naliczenia opłaty na wypadek np. usterki lub zniszczenia auta. Stanowi to formę zabezpieczenia i odnosi się ponadto do sytuacji związanych z koniecznością zwrotu opłaty drogowej, mandatu za np. przekroczoną prędkość, kary za korzystanie z samochodu lub skutku braku paliwa.
Zamiast karty kredytowej czasami przyjmowany jest depozyt finansowy. Zdarza się również, że klient ma możliwość wpłacenia kaucji kartą debetową, często w połączeniu z dowodem biletu podróżnego w obie strony, np. biletu lotniczego.
Wynajem samochodów a przekraczanie granicy i opcja dodatkowego kierowcy
W sytuacji, kiedy chcemy wypożyczonym samochodem przekroczyć granicę, warto sprawdzić, czy firma, z której oferty korzystamy, pozwala na taką możliwość i czy wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Warto też zapoznać się z dokładnymi warunkami w przypadku tego typu sytuacji.
Kolejna kwestia to możliwość zdecydowania się na dodatkowego kierowcę, co na ogół wypożyczalnie oferują w głównej cenie wynajmu auta. To rozwiązanie dla osób, które chcą mieć zmiennika za kierownicą, jednak pociągające za sobą dodatkowe koszty.
Leave a Reply