Jak przygotować samochód do zimy?

Każde auto wymaga przeprowadzania nie tylko regularnych przeglądów technicznych, ale też odpowiedniego przygotowania do zmieniających się warunków pogodowych – inne są w okresie letnim niż zimowym. Niskie temperatury, śliska nawierzchnia, opady atmosferyczne – wszystko to mocno utrudnia poruszanie się samochodami. Jeśli zależy nam na bezpiecznej i komfortowej jeździe oraz utrzymaniu auta w pełnej sprawności, należy począć w tym kierunku właściwe kroki. Na właściciela auta czeka wiele zadań do wykonania, z którymi nie ma co zwlekać, jeśli chce się uniknąć stłuczki i wypadku.

Dobrze przygotowane auto do warunków zimowych to podstawa – od czego zacząć?

Kluczową kwestią w przypadku każdego samochodu jest ogumienie, które ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. To właśnie od niego zależeć będzie precyzja prowadzenia pojazdu, co w warunkach zimowych zostaje mocno utrudnione. Opony narażone są na szereg niekorzystnych czynników zewnętrznych – śnieg, lód, sól, deszcz, niskie temperatury itd. Można zastosować ogumienie wielosezonowe, ale optymalnym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w dobrej jakości opony zimowe – świetnie trzymają się nawierzchni zarówno mokrej, jak i zaśnieżonej czy oblodzonej. Warto się na nie zdecydować już przy temperaturze na zewnątrz poniżej 7 stopni Celsjusza. W przypadku opon wielosezonowych należy zwrócić uwagę na to, czy posiadają one homologację zimową.

Kolejną kwestią będzie sprawdzenie wysokości bieżnika, która powinna wynosić co najmniej 3 mm. Przyjrzeć należy się także stanowi gumy, który pogarsza się wraz z upływem czasu. Nie chodzi tylko o eksploatację opon, ale też o ich niewłaściwe przechowywanie, narażanie na działanie skrajnych temperatur, chemikaliów i promieniowania słonecznego. Powinno się w miarę możliwości kupować nowe, a nie używane ogumienie, gdzie w przypadku tego drugiego nigdy nie ma pewności co do jakości i rzeczywistego stopnia zużycia.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Przed zimą bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie nadwozia auta, dokładne umycie go z zewnątrz i od środka. Warto też pokryć lakier twardym woskiem, co zmniejszy podatność na zabrudzenia. Należy pozbyć się wszelkich ognisk rdzy, nasmarować gumowe elementy środkami silikonowymi, wyposażyć w odmrażacz. Kolejną kwestią będzie wymienienie płynu letniego do spryskiwaczy na zimowy, który ma inne parametry. Po wykonaniu tej czynności trzeba pamiętać o przepłukaniu układu, aby pozbyć się pozostałości starego płynu. Ważne będzie także wlanie płynu chłodniczego odpornego na zamarzanie.

Kolejną kwestią jest zadbanie o akumulator, aby nie zawiódł podczas ujemnych temperatur. Najlepiej będzie wybrać się do pobliskiego serwisu w celu sprawdzenia jego kondycji, a potem poddać go zabiegom konserwacyjnym. Zaleca się też wymienić wycieraczki na nowe, które w okresie zimowym narażone są na wzmożoną pracę. Godny polecenia jest zakup wycieraczek wykonanych ze specjalnych kompozytów grafitowych, które są bardzo odporne na sztywnienie pod wpływem niskich temperatur. Auto należy wyposażyć w szczotkę do odśnieżania, odmrażacz do zamków i szyb, skrobaczkę do szyb, płyn zapobiegający przymarzaniu uszczelek.

O odpowiednie zabezpieczenie i przygotowanie aut do warunków zimowych dba wypożyczalnia samochodów luksusowych i sportowych w Poznaniu. Klienci mogą mieć pewność co do tego, że wynajęty pojazd będzie w pełni wyposażony, sprawny technicznie, bezpieczny i komfortowy w eksploatacji, przygotowany do jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Jeśli własne auto zawiedzie lub potrzebować będziemy pojazdu wysokiej klasy, warto zdecydować się na jego wynajem. Do wyboru mamy opcję krótko- lub długoterminową.

Atrakcje pod Poznaniem – co warto zobaczyć?
Poprzedni post
Peugeot 208 GT Line wnętrze
O czym należy pamiętać przy zakupie samochodu?
Następny post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *