Jak dbać o samochód z wypożyczalni?

Wypożyczanie samochodów zyskuje w Polsce coraz większą popularność. To wygodne rozwiązanie pozwala na uniknięcie opłat związanych z posiadaniem własnego pojazdu, a jednocześnie – daje możliwość komfortowego przemieszczania się. Wypożyczalnia samochodów na godziny to miejsce, gdzie możliwy jest wynajem pojazdu na krótki czas. Jednak bardzo istotne jest zdanie pojazdu w tym samym stanie, w jakim się go wypożyczało. Jak to zrobić?

Wypożyczalnia samochodów – kto może skorzystać z jej usług?

To rozwiązanie właściwie dla każdego. Daje możliwość wygodnego poruszania się bez konieczności kupowania własnego auta. Mieszkańcy dużych miast często wypożyczają pojazdy w celu zrobienia większych zakupów. W ten sposób nie muszą przewozić ich komunikacją miejską ani płacić wysokich kwot za taksówkę.

Jest to również świetne rozwiązanie na przykład jako forma dojazdu na wakacje. Czasy, kiedy wypożyczenie pojazdu było bardzo kosztowne, dawno minęły. W praktyce może okazać się, że to rozwiązanie znacznie korzystniejsze finansowo niż przejazd kilku osób pociągiem czy busem.

Jak dbać o samochód z wypożyczalni?

Jedną z najbardziej podstawowych rad w tym zakresie wydaje się dbanie o pojazd tak, jakby należał on do Ciebie. W ten sposób nie dopuścisz się żadnych zaniedbań.

Dodatkowo warto zwrócić baczną uwagę na stan pojazdu już w momencie jego wypożyczenia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uchybienia (uszkodzenia tapicerki, niedziałająca kontrolka od świateł czy inne nieprawidłowości, które zwrócą Twoją uwagę) – natychmiast zgłoś je osobie, która Cię obsługuje. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że samochód zostanie wymieniony na inny lub – w przypadku niewielkich, kosmetycznych defektów – niedociągnięcia zostaną po prostu ujęte w protokole.

Użytkowanie pojazdu – podstawowe zasady

Należy pamiętać o podstawowych kwestiach, które miałoby się na uwadze również podczas korzystania z własnego samochodu. Podstawową kwestią jest zachowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym (na to powinno się zwracać baczną uwagę w każdej sytuacji), a także dbałość o należyte zabezpieczenie pojazdu na czas, gdy z niego nie korzystamy. W praktyce oznacza to po prostu odpowiednie zamykanie pojazdu i włączanie alarmu w modelach, które są w niego wyposażone.

Przed oddaniem pojazdu, warto przywrócić go do stanu początkowego. Oczywiście, nie oznacza to naprawy na własny koszt elementów, które uległy uszkodzeniu w wyniku standardowego użytkowania. Chodzi o to, aby auto w miarę możliwości umyć, jeśli się zabrudzi, a także posprzątać po sobie ewentualne śmieci.

W wielu wypożyczalniach znaczenie ma także stan baku. Jeśli otrzymujemy pojazd zatankowany do pełna – taki właśnie powinniśmy zwrócić. W takiej sytuacji, szczególnie jeśli nie jeździmy autem często, musimy szczególnie dobrze upewnić się, jaki rodzaj paliwa tankujemy. Taki błąd może być bardzo kosztowny i brzemienny w skutki dla silnika pojazdu.

Co zrobić w sytuacji, kiedy dojdzie do wypadku?

Zasadniczo, nawet niewielkie otarcie pojazdu powinno być zgłoszone przy jego zdawaniu. To, kto poniesie odpowiedzialność za uszkodzenia, jest uzależnione w głównej mierze od treści umowy. W niektórych wypożyczalniach te koszty pokrywa ubezpieczenie, jednak w skrajnych sytuacjach – to kierowca, który wypożyczył auto, musi zapłacić.

Jeśli dojdzie do wypadku komunikacyjnego, duże znaczenie ma to, kto do niego doprowadził. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ostrożności podczas jazdy. Jeżeli doszło do kolizji z winy drugiego uczestnika ruchu – nie ma problemu, gdyż szkody zostaną pokryte z jego OC.

W sytuacji, jeśli to kierowca wypożyczonego auta doprowadzi do kolizji, istnieje szansa, że będzie musiał zapłacić. W tym zakresie również wszystkie informacje są zawarte w podpisywanej na starcie umowie.

Niezależnie od okoliczności, należy zachować dużą dbałość o pojazd i dołożyć wszelkich starań, aby powrócił na miejsce w stanie niezmienionym.

easymotion-lotnisko
Jak działa podstawienie samochodu na lotnisko?
Poprzedni post
wypożyczalnia korona wirus
Easymotion vs koronawirus – jak dbamy o higienę w naszych samochodach?
Następny post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *