Atrakcje pod Poznaniem – co warto zobaczyć?

Wyprawa do Wielkopolski nie mogłaby się obyć bez krótkiej wizyty na poznańskim rynku i przechadzki po uliczkach tego historycznego miasta. Nie wszyscy wiedzą, że jego okolice i skrywające się w nich atrakcje turystyczne są równie fascynujące, co sam Poznań! Jeżeli marzy nam się nietypowa wyprawa na weekend, to doskonała okazja, by dać się ponieść fantazji i odnaleźć w okolicach Poznania wszystko, co warte zobaczenia.

Dziekanowice – historia jak żywa

Jeśli przyjrzymy się popularnym przewodnikom po Poznaniu i okolicznych terenach, natrafimy tam co najwyżej na krótką wzmiankę o Dziekanowicach. To wielka szkoda – ta średniowieczna wieś zdecydowanie zasługuje na uwagę! Obecnie położona jest w gminie Łubowo, oddalonej o ponad 30 km od Poznania. By tam dotrzeć, możemy zdecydować się na dojazd busem, ale znacznie wygodniejszy będzie wynajęty samochód.

Sprawdzona wypożyczalnia aut w Poznaniu sprawi, że już w przeciągu pół godziny będziemy mogli zwiedzić historyczne Muzeum Pierwszych Piastów na Legnicy, działające właśnie w Dziekanowicach. A to dopiero początek! Prawdziwą gratką dla każdego miłośnika dawnych dziejów jest tu przede wszystkim Wielkopolski Park Etnograficzny. Zobaczymy w nim autentyczne chłopskie chaty, jakie jeszcze w XIX wieku znajdowały się w tej i innych wsiach. Ich wnętrze rozsnuje przed nami opowieść o tym, jak żyło się na polskiej wsi podczas sianokosów, przy ciężkiej zimie, na co dzień i od święta.

Wycieczka w zielone ustronie – sposób na relaks

Intrygujące, warte odwiedzenia miejsca w Wielkopolsce to dużo więcej, niż tylko historyczne zabytki. Położony w pobliżu Poznania Rogaliński Park Krajobrazowy wyróżnia się unikatową fauną i florą – kto raz tam zawita, z pewnością zrobi wszystko, żeby jak najszybciej powtórzyć to doświadczenie. To wprawdzie jakieś 20 km od Poznania, ale dobra wypożyczalnia aut zapewni nam wóz, dzięki któremu znajdziemy się tam w mgnieniu oka.

Powitają nas szeregi starych, dostojnych dębów, pachnące sosny, łęgi pełne żab i śpiewania ptaków oraz zakątki, jakim po prostu nie można nie zrobić zdjęcia. Na terenie Parku wyróżniono kilka osobnych rezerwatów, z których każdy posiada nieco inną roślinność oraz zwierzęcych mieszkańców. Jeśli marzy nam się spotkanie z bobrem, który na tych terenach systematycznie przybywa, zahaczmy w swoich wędrówkach o malownicze zakole Warty. Pamiętajmy przy tym, że wybieramy się na tereny zalewowe, a więc przyda się nam wodoodporne obuwie oraz ubranie, które ochroni przed ukłuciami komarów.

Trochę adrenaliny – przygoda w parku linowym

To coś dla osób, którym nie wystarcza statyczne zwiedzanie! Skorzystajmy z możliwości, jakie zagwarantuje nam poznańska wypożyczalnia aut, i spędźmy chodź kilka godzin w parku linowym w Kobylnicy. To prawdziwe wyzwanie, które spodoba się najmłodszym, ale ich rodzice również nie pożałują, że zdecydowali się na tę wyprawę. Ten nowatorski, popularny wśród turystów park oferuje odwiedzającym liny o zróżnicowanym stopniu trudności oraz wysokości:

  • 1,5-3,5 metrów, odpowiednie dla początkujących,
  • 3-6 metrów, dla trochę bardziej doświadczonych,
  • 5-10 metrów, dla osób o dużej sprawności,
  • 8-12 metrów – naprawdę twardy orzech do zgryzienia!

Każdy znajdzie tu coś dla siebie, nawet zupełnie początkujący wspinacze czy kaskaderzy. Park zlokalizowany jest na urokliwym terenie, wśród wysokich drzew i przyrody, która pozwoli na ukojenie nerwów, jeśli spacer po linie okaże się dla nas zbyt męczący. Warto tu podkreślić, że wszystkie aktywności w parku odbywają się z pełnym zabezpieczeniem, dlatego nie musimy obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Nad naszą zabawą będą tu czuwać również doświadczeni instruktorzy, którzy chętnie dzielą się swoją bogatą wiedzą, i być może sprawią, że odważymy się pokonać własne ograniczenia!

wypozyczalnia aut Poznań
Aktywny wypoczynek w Poznaniu – trzy miejsca warte uwagi
Poprzedni post
Jak przygotować samochód do zimy?
Następny post
  1. Krzysztof says:

    Często jesteśmy w Poznaniu, nocujemy w bardzo fajnym, przytulnym Hotelu Włoskim ale w Dziekanowicach jeszcze nie byliśmy, mamy nadzieję, że kiedyś nam się uda zwiedzić. Pozdrawiam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *